Kapat

Ritalin ne işe yarar, ritalin etkileri nasıldır, ritalin kullananlar, ritalin zararları var mı?

Ritalin ne işe yarar, ritalin etkileri nasıldır, ritalin kullananlar, ritalin zararları var mı?

RİTALİN tabletler halinde olup, etkin madde olarak 10 mg metilfenidat hidroklorür içermektedir. RİTALİN, uyarıcı bir ilaçtır. Yani merkezi sinir sistemini uyarmaktadır. RİTALİN, dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tedavisi için kullanılımaktadır.

Genelde ritalin gençlerde ve çocuklarda kullanılmaktadır. Dikkat eksikliği olan kişilere reçete edilir ve kırmızı reçete ile satılır. Kırmızı reçete ile satılmasının nedeni insanların kötüye kullanımını engellemek içindir. Oldukça güçlü uyarıcı olup etkisi bir saat içinde başlayıp ortalama 4 yada 5 saat kadar sürer. Uyuyamama gibi durumlar olabilir. Bu sebeple gece alınması zaten önerilmez.

 

Genel olarak en çok reçete edilen durumlar sınav öncesi ve sınav zamanı ders çalışmak için odaklanmak isteyen kişilere reçete edilmektedir. Bu sayede derslerine çok iyi odaklandıklarını 3 – 5 saat kesintisiz ders çalıştıklarını söyleyenler var. Ve bununla birlikte çok iyi üniversiteleri kazananlar oldukları bilinmektedir. Tabi bu sadece ritalinle alakalı değil zaten ancak aşırı derecede dikkat eksikliği varsa bu zaten bir rahatsızlıktır ve giderilmesi gerekir. Doktor uygun görmediği sürece reçete etmez. Kırmızı reçete narkotik ilaçlar sınıfına girmektedir. Birçok kişi yorumlarda ritalinin kafa yaptığını ve kokaine benzer etki gösteriğini söylemektedirler. Bu ne kadar doğru ne kadar yalan bilinmez. Ama içerdiği “metilfenidat” amfetamin veya kokaine benzer olduğu birçok bilimsel çalışmalar ile ortaya koymuşlardır ancak kesin ve net bir sonuç onlarda alamamışlardır.

Madde bağımlıları bu tür ilaçları kafa yapmak amacı ile kullandıkları söylemler arasındadır. Ancak ritalinde böyle bir durum söz konusu değildir. Sadece o kişiler kendini kandırır. Sadece uyarıcı birçok kahve içmiş gibi dinç ve uyanık aynı zamanda işinize odaklanmış olursunuz. Bağımlılık yapma riski de vardır.

Bu sebeple kontrol dışı bu tür ilaçları kullanmanız hiçbir zaman önerilmez. Sağlık açısından riskler taşıyabilir. Hekim kontrolünde kan tahrili ve bunun gibi araştırmalar sonucunda uygun görülen dozu dikkat eksikliği olan kişilere yazarlar. Normal yollardan almak mümkün değildir. Ve dediğimiz gibi kırmızı reçeteye tabidir.

Ritalin nedir, bunu fazla merak etmenize gerek yok yukarıda belirtiği gibi tedavide kullanılan bir ilaç. İnternette dolaşan kullanıcı yorumları sizi aldatmasın, içtim de kafam iyi oldu, çok iyi bir şey buna benzer özendirici yorumlar çok bulunmaktadır ve bunları da yazanlar mutlaka ergen kişilerdir zaten maddeye ilgisi olana bu tür ilaçların verilmesi sakıncalı art niyetle kullanabilir ve ani ölümle bile sonuçlanabilir. Bu sebeple doz ayarlamasını hekim yapacak ona göre kullanacaksınız.

Ritalinin yan etkileri nelerdir?

Ajerjiniz varsa kullanmayın veya doktorunuza bildirin. Kalp ritim bozukluğu, kalp hastalığı, sıkıntı, bulantı, baş ağrısı, mide ağrısı, sersemlik, uykusuzluk, iştahsızlık, ağız kuruması gibi yan etkileri bulunmaktadır.

Peki Ritalin Zararlı mı?

Birçok araştırmacı halen bu konunun üzerinde durmaktadırlar ve kesin ve ne bir bilgi şuana kadar verilmiş değil. Ancak yan etkileri olduğu gibi tedavi edici yönleri de var. Tüm ilaçlarda olduğu gibi. Bu ilaç genelde Amerika’da çok kullanılmaktadır. Büyümeyi yavaşlatma gibi bir etkisinin de olduğu söylenmektedir.

Son sözler: Ritalin tedavi amaçlı kullanılır, başka nedenlerle özellikle kafam güzel olsun diye kullanılmaz zaten öyle bir etkisi yok. Dikkat eksikliğiniz varsa odaklanamıyorsanız bir hekime görünün ve gereken ilacı size reçete edecektir. Kendi başınıza arayışlara girmeyiniz.

Yukarıda anlatılanlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir tavsiye bulunmamaktadır. Sizlerde bu konu ile alakalı yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları konsomatris iş ilanları istanbul kons iş ilanları izmir kons iş ilanları bursa kons iş ilanları mersin kons iş ilanları ankara kons iş ilanları kons iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları