Kapat

Avukat Nedir? Ne İş Yapar?

Avukat Ne Demek?
Avukat, mahkeme sürecinde gerçek ya da tüzel kişilerin haklarını yargı önünde savunan, hukuki ve yasa işlerinde yol gösterici olan kişilere denilmektedir. Latince kökenli olan avukat kelimesi, mahkemeye tanık olarak çağrılan kimse, savunucu anlamlarına gelir. Avukatlık mesleği; hukuk fakültelerinde öğrenim görmüş, avukatlık stajını başarıyla bitirmiş ve yasaların gerektirdiği nitelikleri taşıyan kişiler tarafından yapılır.

Avukat Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?
Avukatlık mesleği, 1136 nolu kanunda, ‘kamu hizmeti ve serbest meslek’ olarak tanımlanmıştır. Avukatlar;

Mahkeme sürecinde gerçek veya tüzel kişilerin haklarını dava etmek veya savunmak,
Hukuki destek verdiği kişi/kurumun menfaatlerini koruyucu, anlaşmazlıkları önleyici hukuki tedbirleri alıp, anlaşma ve sözleşmeleri bu doğrultuda hazırlamak,
Sözleşme ve şartname taslakları, kurum ile üçüncü kişiler arasındaki uyuşmazlıklarla ilgili hukuki mütalaa bildirmek,
Davaları takip edip (karar tashihi, itiraz, temyiz vb.) sonuçlandırmak,
Hukuki ve yasal konularda yorum yapmak
gibi görevleri üstlenmektedir.

Avukat Olma Şartları Nelerdir?
Türkiye’de avukatlık yapabilmek için Türkiye Cumhuriyeti (TC) vatandaşı olmak, hukuk fakültesi mezunu olmak, avukatlık stajını tamamlamış olmak ve staj bitim belgesini almış olmak gerekir.

Kimler Avukatlık Yapamaz?
Kasten işlenen bir suç nedeniyle 2 yıldan fazla hapis cezası almış olmak
Devletin güvenliğine karşı suç işlemiş olmak
Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suç işlemiş olmak (İrtikap, zimmet, hırsızlık, rüşvet, sahtecilik, dolandırıcılık, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, güveni kötüye kullanma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık, edimin ifasına fesat karıştırma gibi suçlarından mahkûm olmak.
Avukatlık Stajı Nasıl Yapılır?
Avukatlık stajı 1 yıllık bir süreyi kapsar. Hukuk fakültesini bitirdikten sonra avukatlık stajının ilk 6 ayı mahkemelerde, diğer 6 ayı da baro levhasına kayıtlı, meslekte en az 5 yıl kıdemli bir avukat yanında yapılır.

Avukatta Olması Gereken Özellikler Nelerdir?
Avukat;

Sistematik düşünme yeteneğine sahip olmalı
Analiz gücü yüksek olmalı
Problemleri hızlı bir şekilde kavrayıp, çözümünde başrol oynayabilmeli
Üstlendiği konuları etkili konuşma kabiliyetiyle savunabilmelidir.
Avukat Branşları & Çeşitleri Nelerdir?
Avukatlar, hukuk önünde birey-kurumsal şirketleri argümanlarını toplayıp savunan, davalarını takip edip olumlu sonuçlar almayı sağlayan kişilerdir. Avukat olmak için uzun ve zorlu geçen bir eğitim sürecini başarıyla bitirmek gerekiyor. Lise sonrası milyonlarca öğrenci arasından sıyrılarak hukuk fakültesini kazanmalı, burayı bitirdikten sonra baro stajı ve tecrübeli avukat yanında 1 yıllık stajı da başarıyla bitirmek gerekiyor.

Hukukun da çok sayıda alt dalı bulunuyor. Ticaret Hukuku, İş Hukuku, İdare Hukuku, Gayrimenkul Hukuku, Miras Hukuku, Aile Hukuku, İcra ve İflas Hukuku, Vergi Hukuku, Sözleşmeler ve Borçlar Hukuku, Tüketici Hukuku, Bilişim Hukuku, Ceza Hukuku, Kooperatifler Hukuku, Gayrimenkul ve Portföy Hukuku, Gayrimenkul Yönetim Danışmanlığı, Gayrimenkul Yönetim Hukuku gibi onlarca hukuk çeşidi bulunuyor. Dolayısıyla bu hukuk dallarına yönelik avukatların branşlaşma çalışmaları oluyor. Avukatların seçebileceği avukatlık çeşitleri ise şöyle:

Boşanma Avukatı
Ceza Avukatı
Borç-Alacak Avukatı
Tazminat Avukatı
Miras Avukatı
İşçi-İşveren Avukatı
Sigorta Avukatı
Bilişim Avukatı
Şirket ve Ticaret Avukatı
Arabulucu Avukat
Uzlaştırmacı Avukat
Doktor ve Hekim Avukatı
Emlak ve Emlakçı Avukatı
İcra Takip Avukatı
Kamu-İdari Avukat
İflas Avukatı
Patent Marka Avukatı
Trafik ve Kaza Avukatı
Uluslararası Hukuk Avukatı
Vergi Avukatı
Temyiz Avukatı
Tüketici Avukatı
İstinaf Avukatı
Avukat Olmak İsteyenlere Öneriler
Farkınızı Ortaya Koyun
Günümüzde hukuk fakültesi sayılarının hızla arttığı bir ortamda her yıl binlerce kişi mezun olarak avukat adayı oluyor. Dolayısıyla kıran kırana bir rekabet içerisine girip, bu rekabetten başarıyla çıkabilmeniz gerekiyor. Dolayısıyla diğer mezunlar arasından sıyrılabilmek için farkınızı ortaya koyabilmeniz lazım. “Hukuk fakültelerinde yeterli eğitim verilmiyor, başarısız hukuk adamları yetişiyor’ şeklinde bir algının olduğu bu ortamda sizin ortalamanın üzerine çıkmanız ve bunu da kanıtlamanız şart.

Hukukun Bir Alt Dalında Uzmanlaşın
Hukukun da çok sayıda alt dalı bulunuyor. Ticaret Hukuku, İş Hukuku, İdare Hukuku, Gayrimenkul Hukuku, Miras Hukuku, Aile Hukuku, İcra ve İflas Hukuku, Vergi Hukuku, Sözleşmeler ve Borçlar Hukuku, Tüketici Hukuku, Bilişim Hukuku, Ceza Hukuku, Kooperatifler Hukuku, Gayrimenkul ve Portföy Hukuku, Gayrimenkul Yönetim Danışmanlığı, Gayrimenkul Yönetim Hukuku gibi onlarca hukuk çeşidi bulunuyor. Günümüzde teknoloji ve bilim alanındaki hızlı gelişmeler gibi hukuk da ulusal ve uluslararası boyutta her geçen gün gelişmekte ve gereksinimler de farklılaşmakta. Bu ortamda ‘her davaya bakarım’ gibi anlayışı da geçersiz oluyor. Bütün hukuk dallarının hepsinde derinlemesine bilgi sahibi olmak ve bunu yürütmek günümüzde çok zor ve stresli. Dolayısıyla her alanda olduğu gibi hukukta da bir alt dal seçip derinlemesine bilgi sahibi olarak uzmanlaşmak çok önemli. Atalarımızın bu konuda çok güzel bir sözü var: ‘Her konuyu bil ama birinde uzmanlaş!’

Tek Başına Yapılan Avukatlık Bitti
Mesleğe atıldıktan sonra hemen kendi büronuzu kurmak çok da avantajlı olmayabilir. Dolayısıyla mesleğinizin ilk yıllarında bir hukuk bürosunda çalışmak sizin için daha doğru olabilir. Böylece o hukuk bürosunun tecrübesinden de faydalanmış olursunuz. Ama zaman geçtikten, çevreniz iyice geliştikten sonra kendi ve arkadaşlarınızla hukuk büronuzu açıp, yanınızda yeni avukatlara yer verebilirsiniz. Arkadaşlarınızla kuracağınız ortaklığın faydalarını da görürsünüz. Arkadaşlarınızla kuracağınız hukuk bürosunda iş bölümünün kolaylığından faydalanacak, farklı farklı hukuk dallarında davalar alabileceksiniz. Böylece hem gelirinizi artırırsınız hem de daha sağlam bir yapıya kavuşursunuz.

 

: personal injury lawyer near me,accident lawyer,dui lawyer,injury attorney,dui attorney

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları konsomatris iş ilanları istanbul kons iş ilanları izmir kons iş ilanları bursa kons iş ilanları mersin kons iş ilanları ankara kons iş ilanları kons iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları