Kapat

Hak ve Özgürlük Nedir?

Hak ve Özgürlük Nedir?

 Özgürlük nedir? 

Hukuk ve özgürlük veya özgürlük genellikle birbirinin yerine kullanılır.

Özgürlük, bir kişinin kişi olduğu için sahip olduğu özgürce hareket etme yeteneğidir. Tüm hak ve özgürlüklere “kamusal özgürlükler”, “kamu özgürlükleri” veya “insan hakları” da denilmektedir. Bunlar genel terimlerdir; İnsan hak ve özgürlüklerinden sosyal ve ekonomik haklara uzanan uzun bir gelişim çizgisi izler.

Kamusal özgürlükler tarihin her döneminde ve her toplumda aynı olmamıştır; sürekli gelişim içindedir, aynı isimler kullanılsa da içerikleri farklıdır. Herkesin istediğini yapabileceği ve özgürce hareket edebileceği bir yeri vardır. Bu alan ne kadar genişse, rejim o kadar “liberal”, politik olan ne kadar darsa, o kadar “otoriter” olur. Totaliter rejimlerde, serbest dolaşım için pratikte yer yoktur.

İnsan hak ve özgürlüklerinin korunması ve sağlanması, anayasa hukukunun önemli ve karmaşık sorunlarından biridir. Çoğulcu demokrasi çerçevesinde gelişen kamu özgürlükleri, özellikle 19. yüzyılın başlarında belirli bir yapıya kavuşmuş ve belirli bir düzeye ulaşmıştır. Çoğulcu bir demokrasi içinde kamusal özgürlükler gelişmeye devam ederken, 19. yüzyılda Marksizm yeni bir özgürlük anlayışı getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları konsomatris iş ilanları istanbul kons iş ilanları izmir kons iş ilanları bursa kons iş ilanları mersin kons iş ilanları ankara kons iş ilanları kons iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları