Kapat

Evde Mayalanan Yoğurdun Faydaları ve Tarifi

Katkı maddesi içermeyen evde yapılan doğal yoğurtlar, pastorize yoğurtlara göre daha yüksek uygulamayı probiyotik içeriyor. Bu bağırsak dostu bakteriler ise, bağırsak duvarında bulunan ve besin emilimini sağlayan villusların yapısını koruyarak bağırsak hareketlerini düzenliyor. Bu sayede kabızlık, ishal, hazımlık gibi hastalıklarında bulunabilir.

Kilo büyümek

Yoğurt içerdiği yağlanmanın azaltılmasında etkili olacak. Bitmiş çalışmalarında tüketenlerin, tüketmeyenlere oranla kilo kaybının daha fazla olduğunu gösteriyor.

Kan akışını düzenliyor 

Amerikan Kalp Vakfı’nın yediği ve 15 yıl süren bir yemek, düzenli yoğurt tüketmenin yüksek tansiyon tüketen yenen büyük tansiyonlarının normal değerlerde olduğu ortaya konuluyor. Yoğurdun bilindiği bu etkinin içerdiği bakteriler sayesinde olduğu düşünülüyor.

Vücut direncini artırıyor

Yoğurt, sistemini destekleyen, hastalık ve enfeksiyon gibi durumlarla savaşan T hücrelerinin aktivasyonunu artırıyor ve daha güçlü hale getiriyor. Bağırsak sağlığı için önemli bakteriler sayesinde yerine bağışıklığı destekleyerek yapmaka karşı dirençli hale getiriliyor. Aynı zamanda denetim sistemini güçlendiren immünoglobulin A’dan da zengin bir besin.

Kemikleri ve dişleri güçlendiriyor

Beslenme ve Diyet Uzmanı Melis Torluoğlu “İçerdiği sistem sayesinde çocuklarda diş ve kemik oluşumunu yoğurt ile, özellikle de özellikle yaşın ilerlemesiyle birlikte osteoporoz, kemik yoğunlaşmasında gibi hastalıkların önünde keşfedin. Bu yüzden her gün üç porsiyon süt ve süt ürünü tüketilmesi ihmal edilmemeli ”diyor.

Kötü kolestrolü önlüyor

Kaymaksız olarak tüketilen ev yoğurdu kolesterolün düşürülmesine neden oluyor. Bu kalın bağırsak villuslarının sağlığını sürdürmesini sağladığında bakteriler sayesinde yapıyor. Önleyerek, fazla yağın dışkı ile vücuttan atılabilir ve bu şekilde kolesterol seviyelerinin yükselmesini önlüyor.

Cildinizi koruyor

Bilimsel araştırmalar yoğurdun, içerdiği bakteriler sayesinde ciltte sivilce ve kızarıklıklara iyi gidiyor gösteriyor. Probiyotik bakteriler sayesinde aynı zamanda kadınlarda karşılaşılan vajinal mantar enfeksiyonlarına karşı da koruyucu rol oynuyor.

Kaş oluşumuna destek oluyor

Yoğurt içerdiği protein sayesinde özellikle sonrası yıpranan kasların onarılmasında görev alıyor. Protein dokuların gelişmesi ve sağlanabilir temel besin öğesidir. Doğru protein kaynağı tüketerek de kas gelişimi ve yıpranan kasların onarımını sağlamak mümkün. Bu protein kaynaklarının adıcalarından biri de süt ve süt ürünleri.

Tatlı krizlerinin önüne geçmek

Yanlış duymadınız! Bir kase yoğurt tüketerek tatlı isteğinizi önleyebilirsiniz. Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Öçal, “Bir kase yoğurt proteini, karbonhidrat ve yağ içinde bir yerde içerdiği için kan şekerinin dengelenmesini sağlar. Sağlıklı beslenmenin temellerinden biri de kan şekerinin sağlanmasını sağlamaktır. Üstelik kan şekeriniz ne kadar dengeli olursa abur-cubur ve tatlı istekleriniz de o kadar az olacaktır. Canınız tatlı istediğinde ise ev yapımı meyveli yoğurt yapıp ya da meyve ve yoğurdu blenderdan geçirdikten sonra dondurarak son derece sağlıklı tatlılar elde edebilirsiniz ”diyor.

Süt alırken dikkat!

  • Yoğurt yaparken tercih edeceğiniz sütün sağlıklı ve hijyenik kurallara uygun olarak boyut ulaşması çok önemli. Zira süt mikroorganizmaların doping için çok iyi bir ortam oluşturduğundan çok kolay bozuluyor.

 

  • Yoğurdunuzu sıfatla sorgulanmak üzere açıklanmıştır.

 

  • Günlük süt alsanız dahi ocağa koyduğunuzda mutlaka kaynatın. İyi kaynamayan açık sütlerden tüberküloz, brusellozis ve kuduz olmak üzere birçok hastalık bulaşabiliyor.

 

  • Açık sütü kaynatırken fokurdadıktan sonra ocağın altını kısıp, en fazla 5 dakika daha kaynatın. Yapılan çalışmalar, gereğinden fazla kaynatılan sütteki vitamin ve minerallerde büyük kayıp ortaya çıkıyor.

 

  ev yoğurdu tarifi

Sütü tencerede kaynatın. Kaynarken hafif hafif karıştırıp, suyun buharlaşmasını sağlayın. Ocaktan sonra mayalayacağınız yerde, ısısını koruyacak, etrafını kalın örtülerle sarın ve soğumaya soğumaya sokacak. Ara ara serçe parmağınızla ısısını kontrol edin. Süt sıcaklığı mayalanmaya uygun olduğunda, parmağınızda sıcağa biraz yakın şekilde ılıklık hissedersiniz. Tahta kaşıkla, 1 litre süt için 1 yemek kaşığı dolusu yoğurdu yoğurdu ılık biraz sütle iyice ezin ve püre kıvamına ile. Sonra sütün içinde iyice dağılana kadar karıştırın. Tencerenin kapağını ve tencereyi yine kalın örtü ile sıkı sıkı sardıktan sonra kalorifer içinde 4-6 saat bekleterek mayalanmasını sağlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir