Kapat

Siyasi Partilerin Finans Kaynakları

Siyasi Partilerin Finans Kaynakları

Siyasi Partilerin Mali Kaynakları Nelerdir?

Partilerin siyasi hayatta işgal ettiği yer, partilerin mali kaynaklarının ciddi bir sorun haline gelmesine neden olmuştur. Tek partinin hakim olduğu ülkelerde, partinin mali kaynakları büyük bir sorun değil. Çünkü parti iktidara dayanıyor ve neredeyse devletle bütünleşmiş durumda. Öte yandan, çoğulcu demokrasilerin hakim olduğu ülkelerde, bir demokrasinin, siyasi partilerin ekonomik güce sahip olanlardan bir dereceye kadar bağımsız olması önemlidir. Siyasi partilere mali nedenlerle bir şekilde veya başka şekilde baskı yapılmamalıdır. Aksi takdirde taraflar arasındaki güç rekabeti eşit bir zeminde gerçekleşmeyecektir.

Bugün parti aktiviteleri pahalıdır. Gayrimenkul sahibi olmak veya kiralamak, personel masraflarını karşılamak, toplantılar düzenlemek, iştirakleri beslemek, basın ve diğer medya yoluyla fikir ve düşüncelerini yaymak ve seçim masraflarını karşılamak maliyetlidir.

Kitlesel partilerde bile parti masraflarını katılımcılardan toplanan yardım ve parayla karşılamanın bir yolu yoktur. Sonuç olarak taraflar masraflarını başka kaynaklardan sağlamakla yükümlüdür. Taraflar, maliyetlerinin bir kısmını ya hükümet yardımı ya da ekonomik güce sahip olanlarla karşılamaya çalışacaklar. Bu gibi durumlarda, yasadışı yolların kullanılabileceği akılda tutulmalıdır.

Uygulamada, taraflara mali kaynak sağlamak ve taraflar arasında denge sağlamak için çeşitli kuralların kabul edildiği belirtilmektedir.

Tarafların gelir ve gider kaynaklarının netleştirilmesi

Tarafların gelir ve giderleri netleştirilerek ve tarafların giderlerinin bir kısmı sınırlandırılarak tarafların hem hukuken hem de kamu tarafından izlenmesi sağlanır. Bu yöntem ilginç olsa da sorunu çözmekten uzaktır.
 

Devlet yardımı

Devlet yardımı siyasi partilere belirli kriterlere tabi olarak sağlanmaktadır. Tarafların yasal düzeyde kalması ve görevlerini yerine getirmesi için devlet desteği gereklidir. Partilere yardım ederken konulacak kriterlerin demokrasiyi bozmaması veya partiler arasındaki dengeyi bozmaması burada önemlidir. Devlet yardımı, parti gelir ve harcamalarının belirlenmesine ve izlenmesine müdahale etmez.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları konsomatris iş ilanları istanbul kons iş ilanları izmir kons iş ilanları bursa kons iş ilanları mersin kons iş ilanları ankara kons iş ilanları kons iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları