Kapat

Seçim Ne Anlama Gelir?

Seçim Ne Anlama Gelir?

Seçim 

 
Hakimiyet hakkının temsil yoluyla kullanımının bir zorunluluk olarak ortaya çıktığı ve 18. yüzyılın sonlarında temsil sisteminin benimsenmeye başlandığı görülmektedir. Egemenlik hakkının doğrudan halk tarafından mı yoksa onların adına temsilcileri tarafından mı kullanıldığına bakılmaksızın, kişi her durumda iradesini beyan etmelidir.

Kuşkusuz demokrasinin temel ilkelerinden biri, devlet iradesinin oluşumuna ve kullanılmasına halkın geniş katılımıdır. Bu seçimlerin evrensel, eşit, hür ve gizli oyla yapılmasına bağlıdır. İster çoğunluğa, orantılı temsile, haklara veya sorumluluklara dayalı olsun, seçimler demokrasilerde siyasi yaşamın vazgeçilmez bir unsuru olmuştur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları konsomatris iş ilanları istanbul kons iş ilanları izmir kons iş ilanları bursa kons iş ilanları mersin kons iş ilanları ankara kons iş ilanları kons iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları