Kapat

Mutfağınızda Doğru Bildiğiniz Yanlışlar

Eti yemeden biraz dinlenmesine izin verin. Sıcakken kesilen etin tüm suyu akar gider. Kupkuru bir et parçasıyla geriye kalır. Etle ilgili bir ipucu daha: Eti mühürleyecekseniz, bunu yüksek ateşte yapmalısınız. Kısık ateşte mühürlemeye kalk, et suyunu salar ve lezzeti gider.

Pilav yaparken pirinci önceden güzelce yıkayın. Ne pişiriyorsanız pişirin, pirincin dışındaki nişastayı yıkadığınızda, tadının daha iyi olduğunu göreceksiniz. Ayrıca pilavı pişirirken tencerenizin kapağını açmayın. Demlendikten sonra karıştırmanız daha doğru olacaktır.

Yemeğinizin tuzunu ve karabiberini en sonda değil, yemek piştikten sonra eklemeyin. Pişirme süreci yemek pişirme tadarak yavaş yavaş yavaş pişirin.

Baharatları bol kullanabilirsiniz. Yemekleri lezzetli olan insanlar genellikle bol bol baharat ve ot kullanırlar. Kimyon, kişniş gibi baharatları tohum halinde kullanacaksanız, aromalarının daha belirgin olması için önce tavada biraz kavurun. Yaptığınız yemeğe baharatını başta değil, pişmeye yakın eklerseniz yemeğiniz daha lezzetli olacaktır.

Malzemeleri aynı büyüklükte doğramaya özen gösterin. Sebze yemeği pişirirken sebzeleri farklı boyutlarda doğramak pişme sürelerini değiştirecektir. Böylece sebzelerin bir kısmı fazla pişmişken bir kısmı ise çiğ kalır ve bu da yemeğinizin lezzetini olumsuz etkiler.

Patlıcan, kereviz gibi sebzeler kesildiği zaman kısa sürede kararırlar. Bu sebepten bu gibi sebzeleri doğradığınızda bekletmeden yemeğinize ilave edin.

Doğru zamanlama lezzetli yemekler için esastır. Bazen aşırı pişirmek bütün yemeği bozabilir ve emekleriniz boşa gider. Birçok tarifin kendine has besleme süresi vardır ,  en iyi sonuçlar için bu rakamlara uyun.

 

Makarnayı pişirdikten sonra soğuk suyla yıkamayın. 

Bu, makarna üzerinde tam da bir ‘soğuk duş’ etkisi yaratıyor; vitaminini, besin verme ve lezzetini kaydediyor. İşin doğrusu, makarna suyunu süzüp sosla karıştırmak. Sosunu içine çeken makarnalarınız daha leziz ve yine tane tane olacaktır.

Düşük kalitede yüksek kalitede elde edilebilir. 

Malzemelerinizin kaliteli yemek olması lezzetini garantileyecek. Her zaman indirimde bulabilirsiniz, ama en ucuz her zaman en lezzetli olmayacak. Daha güçlü lezzetler için kaliteli malzemeler kullanın.

Yemeklerde sarımsak kullanacaksanız, kavurma işlemi sırasında soğanları atmalı, biraz yumuşadıktan sonra sarımsakları eklemelisiniz. Aksi takdirde sarımsaklar yüksek sıcaklıkta uzun süre kalamadıklarından yanar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir