Kapat
Seçim Çoğunluk Sistemi

ETİKET**

ARAŞTIR**

 Seçim Çoğunluk Sistemi Nedir?

En eski seçim sistemi çoğunluk sistemidir. Bu sistemde seçilmek için parti listesinin veya seçime aday adayın kullanılan oyların çoğunluğunu alması gerekir. Çoğunluk sistemi basit bir sistemdir; Uygulanması ve seçim sonucunun alınması çok kolaydır. Bu sistem parlamentoda istikrarlı bir çoğunluğun oluşmasına katkıda bulunurken, seçimlerde adaletsizliğe de neden olabilir. Bu sistemde bazen seçimi kazanan partinin ülke genelinde aldığı oy sayısının çok üzerinde bir parlamento koltuğuna sahip olduğu, bazen de ülke genelinde aldığı oylar açısından azınlıkta kalan partinin olduğu görülmektedir. . parlamentoda çoğunluğu sağlar. Bunun nedeni, parlamentoda çoğunluğa sahip olan partinin bazı seçim bölgelerinde küçük bir farkla seçimleri kazanması ve bazı seçim bölgelerinde büyük bir farkla seçimleri kaybetmesidir.

Çoğunluk sistemi üç şekilde uygulanmaktadır. Bu basit çoğunluk, salt çoğunluk ve nitelikli çoğunluk yöntemidir.

Basit çoğunluk

Basit çoğunluğa göreli çoğunluk da denir. Basit çoğunluk sistemi ile yapılan seçimlerde en çok oy alan aday seçilir. Basit oy çokluğu ile seçimin kazananı, adaylar arasından ikinci oy hakkı olmaksızın belirlenir.
 

Salt çoğunluk

Mutlak çoğunluğa mutlak çoğunluk da denir. Mutlak çoğunlukla, bir adayın seçilebilmesi için kullanılan oyların yarısından fazlasını alması gerekir. Mutlak çoğunluk, katılımcıların eğilimlerini salt çoğunluktan daha doğru yansıtır.

Mutlak çoğunluğun sağlandığı bir seçimde, adayların ilk oylamada salt çoğunluğu elde edememesi halinde ikinci bir oylama yapılır. İkinci oy pusulası, seçimi tamamlamak için farklı yöntemler kullanır. Örneğin ikinci bir oylamada basit çoğunluk sağlanabilir veya belirli bir yüzde oy alamayan adaylar seçimden çıkarılabilir.
 

Nitelikli çoğunluk

Nitelikli çoğunluk, nitelikli çoğunluk olarak da adlandırılır. Buna göre seçilebilmek için seçimlerde kullanılan oylardan veya kayıtlı seçmenlerin oylarından belirli bir pay almak gerekir. Bu oran kanunlarda belirtilmiştir. Örneğin, üçte ikisi veya beşte üçü. Anayasa değiştirilirken genellikle nitelikli çoğunluk yöntemi kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları konsomatris iş ilanları istanbul kons iş ilanları izmir kons iş ilanları bursa kons iş ilanları mersin kons iş ilanları ankara kons iş ilanları kons iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları