Kapat
Oy Verme Yöntemleri

 Oy Verme Yöntemleri Nelerdir?

İki oylama yöntemi vardır: ek değerlendirme ve iki değerlendirme. Seçmenlerin diğer seçmenlerin katılımı olmaksızın temsilcilerini doğrudan seçme imkânına tek kademeli seçim yöntemi denir. İki veya üç kademeli bir seçimde, seçmen doğrudan bir temsilci seçemez, ancak ikinci veya üçüncü bir seçmen bir temsilci seçecektir. Tek kademeli seçim yöntemine göre iki veya üç kademeli seçimler demokratik bir yöntem olarak görülmemektedir. Türkiye, 1946 seçimlerinden önce iki aşamalı bir seçim sürecini hayata geçirdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde başkanlık seçimleri iki aşamalı bir yönteme göre yapılır.
İsimsiz ve listelenen seçim yöntemi

Ülkedeki her bölgeden bir temsilcinin seçildiği yönteme isimsiz, isimsiz veya dar bölge yöntemi denir. Bu yöntemde seçime katılan her parti bir aday gösterir. Seçmenler de bu adaylardan birine oy veriyor. Seçimler düzenli çoğunlukla yapılırsa en çok oy alan aday seçilir. Mutlak çoğunluk sisteminin uygulandığı bir seçimde, ilk oylamada yalnızca salt çoğunluğa sahip olanlar seçilir; Boş pozisyonlar için ikinci oy alınır.

Yukarıdaki seçim yönteminde, ülke geniş seçim bölgelerine bölünmüştür ve her seçim bölgesinde birden fazla temsilci seçilir. Her parti adaylarımı bir liste ile gösterir. Üç tür liste seçme yöntemi vardır: numaralandırma, karma liste ve tercih edilen liste. Sabit liste sisteminde seçmen herhangi bir değişiklik yapmadan listelerden birine oy verir. Karma liste sisteminde seçmenler, listeyi değiştirerek diğer listelere adayları da dahil edebilir. Tercih edilen oylama sisteminde seçmen, listedeki aday listesini değiştirerek listelerden birine oy verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları konsomatris iş ilanları istanbul kons iş ilanları izmir kons iş ilanları bursa kons iş ilanları mersin kons iş ilanları ankara kons iş ilanları kons iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları