Kapat
Karma Seçim Sistemi

 Karma Seçim Sistemi Nedir? 

Karma seçim sistemi nedir? Bu nasıl hesaplanır? Çoğunluk ve orantılı temsil sistemlerinin bir karışımı olan II.Dünya Savaşı’ndan sonra bazı Batı ülkelerinde çeşitli sistemler uygulanmaya başlandı. Karma sistemlerde bazen baraj yöntemi kullanılmaktadır. Belli sayıda oy almayan partiler temsilci dağılımından çıkarılır.

Alman çift oylama sisteminden, karma bir sistem örneği olarak bahsedilecektir. Bu sistem, tek bir adlandırılmış çoğunluk sistemi ile D’Hondt’un orantılı temsil sisteminin bir karışımıdır. Bu sistem aynı zamanda bir baraj içerir.

Kısacası, Almanya’nın karma sisteminde temsilcilerin yarısı basit çoğunluk sistemine göre eşsesli seçim bölgelerinden, diğer yarısı ise nispi temsil sistemine göre daha geniş seçim bölgesinden seçilmektedir. Her seçmenin iki oyu vardır. Birini kendi seçim bölgesinde çoğunluk sistemiyle tek bir adaya, diğerini ise orantılı temsil yoluyla seçilecek bir parti listesiyle seçer. Seçmenler her iki oyu da aynı oyla kullanırlar. Partilerin dağılmasını önlemek ve küçük partilerin mecliste temsilini engellemek için de bazı kısıtlamalar getirildi. Örneğin bir partinin mecliste temsil edilebilmesi için toplam oy sayısının en az yüzde beşi veya aynı isimli ilçelerden en az üç temsilci alması gerekir.

Örneğin, 20 temsilcinin seçileceği on seçim bölgesinden oluşan bir eyalette, karma seçim mekanizması şu şekilde çalışır:

İlk oylamada, aynı adlı basit çoğunluk sistemi altında 10 seçim bölgesinden 10 temsilci seçilecek. Buna göre, Parti A 5, Parti B 4 ve Parti C 1 aldı.

İkinci oylamada, eyalet düzeyinde orantılı olarak 10 temsilci daha seçilecek. Bu, şu şekilde hesaplanır: ilk olarak, düzenleyebilecekleri temsilci sayısı, devlet tarafından verilen toplam temsilci sayısı ve çoğunluk sistemi altında her bir tarafın aldığı temsilci sayısı eksi 20 temsilciye dayalı orantılı temsil ile hesaplanır. . göreli temsile göre elde edilir. Temsil ettikleri temsilci sayısı belirlendi.

Partilerin oylarının D’Hondt listesine göre değerlendirilmesi sonucunda 20 kişiden A Partisi 9, B 10 ve C 1 Partileri temsil edildi. Orantılı temsil sistemine göre aldıkları fiili temsilci sayısı çoğunluk sistemine göre aldıkları temsilci sayısının bu sayılardan çıkarılmasıyla belirlenir:

Lot A 9-5 = 4, Lot B 10-4 = 6, Lot C 1-1 = 0, bu nedenle, orantılı temsile göre çoğunluk sistemi 5’e göre Lot A; Parti B’de çoğunluk sistemde 4, orantılı sistemde 6; C Partisi çoğunluk sistemi altında 1 temsil ve orantılı sistemde 0 temsil aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları konsomatris iş ilanları istanbul kons iş ilanları izmir kons iş ilanları bursa kons iş ilanları mersin kons iş ilanları ankara kons iş ilanları kons iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları