Kapat

 

 

WordPress Child (alt tema, alt şablon veya çocuk tema) tema kurulumu bilenler için basit, bilmeyenler için zor bir konu vesselam. WordPress ve kodlama konusunda derin bilgiye sahip değilseniz; child tema kurulumu konusunda benim yaptığımı yapın, gerisini merak etmeyin. Child tema kurulumu bir ihtiyaçdan doğar. Bu ihtiyacı hissedenler, az çok eklenti kurmayı ve çalıştırmayı bilir.

WordPress, Twenty Twenty temaya child temayı nasıl kurdum? Bu adresten (Child Theme Configurator) eklentiyi indirdim, kurdum ve çalıştırdım. Bana temada functions.php ve style.css gerekiyordu. Child temada functions.php ve style.css yi seçtim. Sitenin temalar bölümünde üstteki resimdeki gibi, Twenty Twenty Child adında temaya sahip oldum Buraya kadar her şey tamam.

Sıra geldi bu child temayı kullanmaya. Öncelikle, ana temanın functions.php dosyasında bulunan kendi eklediğiniz kodu kaldırın ve bir dosyada saklayın. Sizin eklediğiniz kod tema üzerinde durursa, siteniz kilitlenir. WordPress debug çığırtkanlığı yapar, sitenizi açamazsınız.

Peşinden Twenty Twenty Child temanızı etkinleştirin. Ardından site panelinden tema bölümüne girin, görünüm/özelleştir/ek css bölümünü açın. Açılan yere, ana temanızda style.css dosyasında neleri değiştirdiyseniz o kodları buraya yazın. Ve ya bu kodlar burada ise, bırakın olduğu gibi kalsın. Bu kodları child temasındaki style.css dosyasına yazarsanız, tema oradan kodları okumuyor. Bu sebeple, style.css değiştirdiğiniz kodlar mutlaka görünüm/özelleştir/ek css’de olmalıdır.

Twenty Twenty Child temanızdan functions.php dosyasını açın, ana temanızdaki sizin kaldırdığınız kodu // END ENQUEUE PARENT ACTION yazan satırın altına yapıştırın ve kaydedin. Yapıştırdığınız kodun en alt satırında ?> bu işaret olmalıdır. Hepsi bu kadar.

Önemli not: Ana temanızda bulunan dosyalardan birinde veya birkaçında değişiklik yaptıysanız eğer; o dosyaları doğrudan child temanızın içine atmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları konsomatris iş ilanları istanbul kons iş ilanları izmir kons iş ilanları bursa kons iş ilanları mersin kons iş ilanları ankara kons iş ilanları kons iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları