Kapat

Kışın Kâra Geçin ! Doğalgazdan Tasarruf Etme Yöntemleri

Evdeki eşyaları doğru yere koyun

Ev içerisinde ısı kaybı yaşamamak için soğuk kış aylarında ev dekorasyonunun kalorifer ve odaların cepheleri dikkate alınarak yapılması tavsiye edilir. Koltuk, masa ve uzun perde gibi eşyalar, kaloriferlerin önünü direkt kapattığı için ısının oda içinde yayılmasına engeller. Bu nedenle radyatörlerin önünün mümkün olduğunca açık kalması önemlidir. Öte yandan güneş ışınlarından etkili bir şekilde yararlanmak için odaların cephelerine de dikkat etmek gerekir. Güney cephede yer alan odalarda ince perde, kuzey cephede yer alan odalarda ise kalın perde kullanmak odaların sıcaklığını ciddi ölçüde etkileyebilir. Gece saatlerinde perdelerin tamamen kapatılması da ısıyı evin içinde tutmada etkili bir çözüm olabilir.

Kaloriferlerin üzerine bir şey koymayın

Kış aylarında evlerde yapılan en büyük hatalardan biri de kaloriferlerin üzerine eşya koymak ya da çamaşır kurutmaktır. Isının verimli dağılmasına engel olan bu durumlar, daha çok ısı ihtiyacına neden olabilir. kaloriferler için alınabilecek bir diğer etkili çözümse radyatörün gidiş hattına termostatik vana takılmasıdır. Böylelikle kullanılmayan her radyatörün kapatılması ya da sıcaklık değerinin düşürülmesi sağlanarak gereksiz ısı kayıplarının önüne geçilmiş olunur.

Evin içindeki ısıyı doğru ayarladığınızdan emin olun

Oda sıcaklığındaki her bir derecelik sıcaklık artışı, yaklaşık yüzde 6 ila 8 arasında daha fazla yakıt tüketimine neden olur. Dolayısıyla gün içindeki duruma göre sıcaklık ayarı yapmak ciddi ölçüde tasarruf sağlar. Örneğin; Aile bireylerinin evde ve hareketli olduğu saatlerde salon ya da oturma odalarının konfor sıcaklığında olması beklenirken; evde kimsenin olmadığı zamanlar ya da uyku saatlerinde ise ekonomi sıcaklığı önerilir. Konfor sıcaklığı için ideal ısı değerleri 20 ila 22⁰C derecedir. Ekonomik sıcaklık içinse 16 ila 18 ⁰C derece sıcaklık yeterlidir. Söz konusu bu ısı ayarlaması manuel yapılabileceği gibi kontrol panelleri yardımıyla daha pratik bir şekilde yapılabilir.

Binanıza ısı yalıtımı yaptırın

Binalara yapılacak mantolama da ciddi anlamda yakıt tasarrufu sağlar. Bu konuda yapılan yasal düzenlemelerle yeni binalar mantolama sistemli olarak yapılıyor. Mevcut binaların ise yasalar çerçevesinde mutlaka izole edilmesi, yani mantolama yapılması gerekiyor.

Kaloriferlerin ve kombinin bakımlarını ihmal etmeyin

Kombi ve kaloriferlerin bakımı, kombinin verimli çalışması, yakıt tasarrufu ve emniyet için oldukça önemlidir. Bu nedenle her yıl kış aylarına girmeden hem kombi hem de kaloriferlerin bakımlarının yaptırılması önerilir. Böylelikle kesintisiniz ısınma konforunun yanı sıra olası arızalar önceden tespit edilir ve kombinin kullanım ömrü artar. Hepsinden önemlisi daha konforlu bir yaşam, can ve mal güvenliği sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir