Kapat

Bunları Sofrandan Eksik Etme Kışın Soğukta Üşüme

Kırmızı pul biber: Vücut ısısını artırdığından dolayı aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır. İçerdiği kapsaisin isimli pigment, günlük harcanan enerjinin artırılmasına yardımcıdır. Ancak mide ve sindirim sistemi problemleri olanlar  ve ülser reflü  hastaları çok dikkatli tüketmelidir.

Zencefil: Vücut ısısını artırmaya yardımcı olduğundan dolayı kışın rahatlıkla tercih edilebilir. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olduğu ve metabolizmayı hızlandırdığı bilinmektedir.

Kırmızı et: Demir minerali yetersizliğinde vücutta kansızlık denilen durum oluşur ve kansızlık üşümeyi en çok artıran etmenlerden biridir. Günlük demir minerali gereksinimimizin karşılanması için demir içeren besinlerin düzenli tüketilmesi önemlidir. Kırmızı et, demir mineralinin en zengin besinsel kaynağıdır. Günlük beslenme düzeninde en az 2 köfte kadar yer alması gerekir. Tabii bu ekonomik çöküşte mümkünse 🙂

Çorba: Sıcaklığı nedeniyle vücut ısısında da yükselmeye neden olur. Çorba aynı zamanda sütlü, yoğurtlu, yumurtalı veya etli, tavuklu yapılır ise tokluk süresini uzatır ve metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.

Acı besinler: Acı biber turşusu  gibi acı yiyecekler de vücut ısısının yükselmesine yardımcı olur. Acı turşu türlerinin fazla tüketildiğinde ödem yaptığı unutulmamalıdır. Mide problemleri olanlar , reflü ve ülser hastaları  tercih etmemelidir.

Yeşil çay: Yeşil çay içerdiği mineraller sayesinde metabolizmayı hızlandırır. Günde 3 fincan yeşil çay tüketmek; metabolik hızı %1-2 kadar arttırabilmektedir.

Yumurta: İçerdiği kaliteli protein, B vitaminleri sebebi ile vücudun daha iyi çalışmasına ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Pekmez : Sabahları evde kahvaltı yaparken bir miktar pekmez yemek veya bir fincan sıcak suya 2 yemek kaşığı kadar pekmez karıştırıp içmek , gün içerisinde soğuktan etkilenmenizi oldukça azaltır.

Sahlep : Sahlep de  içten içe ısıtan ve kışın oldukça tercih edilen içeceklerden birisidir

Çay : Türk insanının vazgeçilmezini en sona sakladım. Tabii ki de gün içerisinde  bardak bardak içtiğimiz çay  ısınmamıza ve üşümememize yardımcı olmaktadır 🙂

Ceviz : Etden sonra demir ihtiyacını karşılamak için  ceviz de tüketebilirsiniz. Ayrıca beyine çok faydalıdır.

Tarçın : Tarçın kan şekeri düzeyini dengede tutar. Lif içeriği yüksek olan tarçın vücut ısısını artırır, tatlı isteğini azaltır. Toz olarak süt, yoğurt gibi besinlerde, çubuk tarçını suya ya da çaylara  ya da yukarıda bahsettiğim sahlepin üzerine ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir