Kapat

Çernobil Felaketi ve Hayalet Şehir Pripyat

50 bin nüfuslu küçük bir Sovyet şehriydi Pripyat. 1970 yılında , Çernobil Nükleer Santrali çalışanları ve aileleri için kurulmuştu. Apartmanlar, okullar , hastane, alışveriş merkezi, yüzme havuzu hatta lunapark bile düşünülmüştü.

Çernobil Nükleer Santrali tasarım olarak zaten kusurluydu. Deney sırasında peş peşe yapılan hatalar da eklenince, 4 numaralı reaktörde büyük bir patlama gerçekleşti.

26 Nisan 1986’da , Çernobil’de , tarihinin en büyük nükleer kazası yaşandı.

Bu patlama sonucunda , Hiroşima ve Nagasika’dan yüzlerce kat daha fazla radyaktid madde atmosfere karıştı.

Felakete 4 km uzaklıktaki Pripyat şehri hemen boşaltılmalıydı. Gece yarısından sonra başlayan tahliye için çevre illerden yüzlerce otobüs getirildi. Tahliye operasyonu yaklaşık 30 saat sürdü.

Şehir sakinleri, yanlarında sadece birkaç parça özel eşya alabilmişti. Arkalarında terk edilmiş bir şehir bıraktılar.

Sadece bir günlük radyasyon bile yetmişti. Annelerin sütleri radyoaktifi. Bebeklerini emzirdiklerinde , onlara süt değil zehir içirdiklerinin farkında değildiler.

Kaza sonrası radyoaktif sızıntıyı durdurmak için acil müdahele gerekliydi. Sovyetler Birliği’nin bu konuda eğitilmiş elemanları yoktu. Sızıntıya gönüllü Rus askerler müdahele etmek zorunda kaldı. Ama bu askerlerin ne nükleer müdahele konusunda bilgileri vardı ne de koruyucu kıyafetleri. Tek bildikleri Afgan cehennemine gidip micahitlerle çarpışmaktansa, Çernobil’de bir kaç ay geçirip erkenden terhis olmak istedikleriydi.

Temizleme operasyonu bittiğinde , askerler hastanede gözlem altına alındı. O kadar çok radrasyon almışlardı ki bir süre sonra yattıları odada ki bütün eşyalar, radyoaktif maddelere dönüşüyordu. Bazı askerler bir süre sonra kan kusarak, derileri lime lime dökülerek ve acı içinde kıvranarak can verdi. Geriye kalanlar, maruz kaldıkları yüksek radyasyon etkileriyle hayatları boyunca yaşamak zorundaydı.

Söndürme ve temizleme işinde kullanılan helikopterler, otobüsler, kamyonlar, arabalar… Hepsi radyoaktif maddelere dönüşmüştü. Bütün bu araçlar Pripyat’ta bırakıldı.

Korkutucu atmosferi ve acı dolu hatıraları sebebiyle , oyun ve film yapımcılarının da ilgi kaynağı oldu burası. S.T.A.L.K.E.R : Shadow of Chernobyl, Clear Sky, Call Of Pripyat ve Call of Duty 4 : Modern Warfare gibi bilgisayar oyunları, Chernobyl Diaries filmi Pripyat’da geçmektedir.

Pripyat şehri , ” o gün ” bir hayalete dönüştü ve en az 900 yıl daha böyle kalacak. Aşağı gördüğünüz üzere Türkiye’nin çoğu şehrinden daha yeşil . Ama ağaçlar , normalin çok çok üzerinde radrasyon taşıyorlar.

Pripyat Kentinden Geriye Kalanlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir