Kapat

SAĞLIĞIMIZ İÇİN ÇİNKONUN ÖNEMİ

SAĞLIĞIMIZ İÇİN ÇİNKONUN ÖNEMİ

Çinko Nedir ?
Çinkonun Faydaları Nelerdir ?
Çinko Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir ?

Çinko, vücudunuz için gerekli olan temel bir besin maddesi olarak kabul edilmektedir. Bu durum vücudunuzun çinkoyu üretemediği veya bünyesinde biriktiremediği anlamına gelir. Bu nedenle çinkoyu bütün hayatınız boyunca sürekli dışardan tedarik etmek zorundasınız.Çinko minerali aşağıdakiler de dahil olmak üzere vücudunuzdaki sayısız işlem için gereklidir:
 • Gen expresyonu (DNA’daki yönergelerin bir işleve dönüştürülmesi süreci)
 • Enzimatik reaksiyonlar
 • Bağışıklık fonksiyonu
 • Protein sentezi
 • DNA sentezi
 • Yaraların iyileşmesi
 • Büyüme ve gelişme
 • Bunların yanında ek olarak çinko takviyeleri veya çinko sağlayan çok-besinli takviyeleri de alabilirsiniz.
  Ayrıca çinkonun, bağışıklık sisteminde gerçekleşen işlevlerde oynadığı önemli rolü vardır.
 • Çinko Ne İşe Yarar?

  Çinko, vücudunuzun sayısız şekillerde kullandığı hayati öneme sahip bir mineraldir. Size şaşırtıcı gelebilir ancak çinko, vücudunuzda demirden sonra en bol bulunan ikinci mineraldir ve her hücrede bulunur. Dolayısıyla eksikliği vücutta büyük problemlere sebep olabilir.
  Çinko, metabolizma faaliyetlerine, sindirime, sinir fonksiyonuna ve diğer birçok işleme yardımcı olan 300’den fazla enzimin aktif hale gelmesi için gereklidir. Ayrıca, bağışıklık hücrelerinin gelişimi ve işlevi için de kritik bir rol üstlenmektedir. Çinko aynı zamanda cilt sağlığı, DNA sentezi ve protein üretimi için de gerekli bir mineraldir. Buna ek olarak vücudunuz büyüme ve gelişme, hücre büyümesi ve bölünmesindeki rolü nedeniyle çinkoya her zaman ihtiyaç duyar. Zevk ve koku alma duyularınızın işlevlerini kaybetmemesi için de çinko gereklidir. Uygun tat ve kokuyu seçmek için çok önemli olan enzimlerden birisi çinko mineraline bağlı olduğu için çinko eksikliği  tat alma veya koku alma kabiliyetinizi azaltabilir.
 • Çinkonun Faydaları Nelerdir?

  Araştırmalar çinkonun sağlığınıza çok sayıda yararının olduğunu gösteriyor. İşte, size çinkonun vücudunuza sağladığı yararlardan birkaç tanesi:

  Bağışıklık Sisteminizi Kuvvetlendirir

  Çinko, bağışıklık sisteminizin güçlenmesine ve güçlü kalmasına yardımcı olur. Çinko, immün hücre fonksiyonu ve hücre sinyalinin hızlı bir şekilde işlev görmesi için gerekli olduğundan eksikliği durumunda vücudunuzdaki immün tepkinin zayıflamasına yol açabilir.
  Çinko takviyeleri, belirli yerlerde bulunan bağışıklık hücrelerini uyarır ve bu sayede oksidatif stresi azaltır. Bu konuya dair yapılmış yedi çalışmanın ortak raporunda, vücuda günde 80-92 mg çinko alımı soğuk algınlığı süresinin uzunluğunu % 33’e kadar azaltabileceği ifade edilmiştir. Buna ek olarak, çinko takviyeleri enfeksiyon riskini önemli ölçüde azaltırken, yaşlı yetişkinlerde zamanla zayıflamaya başlayan immün tepki hızını arttırır.

  Yaraların İyileşmesini Hızlandırır

  Çinko, hastanelerde yanıklara, belirlenmiş bazı ülserlere ve cilt yaralanmalarına yönelik bir tedavi aracı olarak kullanılır. Bu mineral, kollajen sentezinde bağışıklık sistemi fonksiyonlarında ve enflamatuar(iltihaplı) tepkinin artmasında kritik rol oynadığından doğru bir iyileşme süreci için gereklidir.
  Aslında cildiniz vücudunuzun çinko içeriğinin hayli yüksek bir miktarını (yaklaşık% 5’i) bünyesinde barındırır. Bu sebeple cilt yaralanmalarında çinko eksikliği hemen farkını gösterir. Çinko eksikliği yara iyileşmesini yavaşlatabilirken, çinko takviyesi almak yaralı insanlardaki iyileşme sürecini hızlandırabilir.
  Örneğin, diyabetik ayak ülseri olan 60 kişi üzerinde yapılan 12 haftalık bir çalışmada, günde 200 mg çinko ile tedavi edilenler, bir plasebo (ilaç verilmeyen) grubuna kıyasla ülser büyüklüğünde önemli düşüşler yaşamıştır.

  Yaşa Bağlı Bazı Bazı Hastalıkların Riskini Azaltabilir

  Çinko, zatürree, enfeksiyon ve yaşlılıkta görülen makula dejenerasyonu (görme kaybı) gibi yaşa bağlı hastalıkların görülme riskini önemli ölçüde azaltabilir.
  Çinko, oksidatif stresi azaltabilir ve vücudunuzu enfeksiyondan korumanıza yardımcı olan T hücrelerinin ve doğal öldürücü hücrelerin işlevliğini artırarak vücudun immün tepkisini hızlandırabilir.
  Çinko ile takviye edilen yaşlı yetişkinlerin enflüanza (grip) aşısına verdikleri tepkini arttığı tespit edildi. Bu da, yaşlılardaki zatürree riskini azaltırken zihinsel performanslarında da artışa sebep olacağı anlamına gelmektedir.
  Bu konuda yapılan bir çalışmada, günde vücuda 45 mg kadar çinko alımının yaşlı yetişkinlerde enfeksiyon oranını yaklaşık % 66 oranında azalabileceği belirlenmiştir.
  Buna ek olarak, 4,200’den fazla kişi üzerinde yapılan büyük bir çalışmada günlük antioksidan takviyeleri – E vitamini, C vitamini ve beta karoten – alımına ek olarak 80 mg çinko takviyesinin bu kişilerdeki görme kaybını azalttığı ve ileri makula dejenerasyonu riskini önemli ölçüde azalttı tespit edildi.

  Çinko Akne Tedavisine Yardımcı Olabilir

  Akne, küresel nüfusun % 9,4’ünü etkilediği tahmin edilen yaygın bir cilt hastalığıdır. Sivilce, cildin yağ üreten bezler, bakteriler ve iltihap sonucu tıkanması ile oluşur.
  Çalışmalar, hem topikal (bölgesel) hem de oral çinko tedavilerinin akne tedavisinde etkili bir çözüm oluşturabileceğini göstermektedir. Çünkü çinko, ciltteki iltihaplanmanın azalmasına, yağlı bezlerinin aşırı çalışmasına engel olmakta ve Propionibacterium acnes bakterilerinin büyümesinin önlemektedir. Sivilce rahatsızlığı olan insanlar diğer insanlara göre daha düşük çinko seviyesine sahiptirler. Bu nedenle, dışarıdan alınacak takviyeler semptomları azaltmaya yardımcı olabilir .

  Çinko İltihabı Azaltır

  Çinko oksidatif stresi azaltır ve vücudunuzdaki bazı enflamatuar proteinlerin seviyesini düşürür. Oksidatif stres, kalp hastalığı, kanser ve zihinsel faaliyetlerde düşüş gibi çok çeşitli kronik hastalıkların oluşmasına katkıda bulunan bir faktör olan kronik enflamasyona yol açar.
  40 yaşın üzerindeki yetişkinlerde yapılan bir çalışmada günde 45 mg çinko alan hastalar, plasebo grubunda yer alan hastalara göre enflamatuar semptomların azalmasında daha fazla gelişme göstermişlerdir.
 • Çinko Eksikliği Belirtileri

  Şiddetli çinko eksikliği nadir olarak karşılaşılan bir vakadır. Bunula birlikte düşük bir ihtimal de olsa genetik mutasyona uğramış kişilerde, anneleri yeterli çinkoya sahip olmayan ve henüz anne sütü ile beslenen bebeklerde, alkol bağımlılığı olan kişilerde ve bazı bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullanan kişilerin herhangi birinde çinko zafiyeti oluşabilir.
  Şiddetli çinko eksikliğinin belirtileri arasında büyüme ve gelişme bozuklukları, gecikmiş cinsel olgunluk, deri döküntüleri, kronik ishal, tam anlamıyla iyileşemeyen yaralar ve dışardan gözlemlenen davranış sorunları bulunur.
  Daha makul tarzda görülen çinko eksikliği vakaları, özellikle yemek düzenlerinde önemli besinlerin yer almadığı gelişmekte olan ülkelerdeki çocuklarda daha yaygındır. Yetersiz beslenme nedeni ile dünya çapında yaklaşık 2 milyar insanın çinko eksikliği olduğu tahmin edilmektedir.
  Çinko eksikliği bağışıklık sisteminizi bozduğu için enfeksiyon olma riskinizi arttırmaktadır. Bu sebeple çinko eksikliğinin 5 yaşın altındaki çocuklarda her yıl 450.000’den fazla ölüme neden olduğu düşünülmektedir.
  Çinko eksikliği riski altında bulunan kişiler şunlar olabilir:
  • Crohn hastalığı gibi mide-bağırsak hastalıkları olan insanlar
  • Vejetaryenler ve veganlar
  • Hamile ve emziren kadınlar
  • Sadece anne sütüyle beslenen büyük bebekler
  • Orak hücre anemisi olan kişiler
  • Anoreksiya veya bulimia olanlar dahil olmak üzere yetersiz beslenen insanlar
  • Kronik böbrek hastalığı olan kişiler
  • Aşırı alkol tüketen kişiler
  Hafif çinko eksikliğinin belirtileri arasında ishal, bağışıklığın azalması, saçların incelmesi, iştahın azalması, duygu-durum bozuklukları, kuru cilt, doğurganlık sorunları ve bozulmuş yara iyileşmesi sayılabilir.
  Çinko eksikliğini, vücudunuzun çinko seviyeleri üzerindeki sıkı kontrolü nedeniyle laboratuvar testlerini kullanarak tespit etmek oldukça zordur. Bu nedenle, çinko seviyesini tespit için yapılan testler normal seviyeleri gösterse bile hala çinko seviyeniz eksik olabilir.
  Doktorlar, takviyeye ihtiyacınız olup olmadığını belirlerken kan testlerinizin sonucu ile birlikte yetersiz beslenme ve genetik gibi diğer risk faktörlerini dikkate alırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları konsomatris iş ilanları istanbul kons iş ilanları izmir kons iş ilanları bursa kons iş ilanları mersin kons iş ilanları ankara kons iş ilanları kons iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları