Kapat

Türkiye Perakende Sektörü, 2018 Yılı İtibariyle E-Ticaret Dönüşümünün Neresinde?

Türkiye Perakende Sektörü, 2018 Yılı İtibariyle E-Ticaret Dönüşümünün Neresinde?

Perakende sektörü tüm dünyada farklı hızlarda da olsa dijitalleşiyor. Satışların bir bölümü doğrudan internet üzerine taşınıp elektronik ticarete geçerken; mağazalarda devam eden kısmı da omni-channel olarak adlandırılan bir dijital eksende dönüşüm yaşıyor. Kısacası perakendecilerin bu dönüşümden kaçma şansı yok.

Toplam perakende hacminin e-ticarete kayan kısmı; ABD, İngiltere ve Almanya gibi ekonomik olarak gelişmiş ülkelerde %10’u geçmiş durumda. E-ticaretin toplam perakende içindeki oranı (%20’yi geçen Çin’i bir kenara koyarsak) Hindistan, Brezilya ve Rusya gibi ekonomik olarak gelişmekte olan ülkelerde ise %5’i geçmiş durumda. Aşağıdaki tablonun alındığı Tübisad 2018 Yılı Raporu‘nda Türkiye’de %4’e ulaştığı ifade edilen bu oran, ülke olarak önümüzdeki fırsatları işaret ediyor.


Bu fırsatın büyüklüğünün bir başka yoldan sağlamasını da firmalar üzerinden yapmak mümkün.

eMarketer’in perakende verilerine göre Levi’s ve Dockers gibi markaların çatı şirketi Levi Strauss’un, toplam cirosu içindeki e-ticaret payı, %4,2; Lee ve Wrangler gibi markaların ana şirketi VF’de ise bu oran %5,5. Ekonomist Dergisi’nin haberinde yer verilen rakamlara göre bu firmalarla benzer kategoride değerlendirebileceğimiz Mavi’de bu oran %2 dolayındaymış.

E-ticaretin toplam ciro içerisindeki payının LC Waikiki’de %3,5, Defacto’da %4 ve Koton’da %5 olduğu aynı haberde geçerken; benzer kategorideki ABD menşeili GAP’te %17’yi geçtiği raporlarda yer alıyor. Avrupalı şirketlerde ise Zara’nın çatı şirketi Inditex %10’a ulaşırken, H&M’deki oranın %12,5’e yükseldiği ve Mango’da ise %13’e dolayında olduğu ifade ediliyor.

Son olarak Macy’s, Nordstorm, Neiman Marcus ve Sears gibi çok katlı mağaza grubunda e-ticaretin toplam ciro içerisindeki payı %15 ile %35 arasında değişirken Boyner’de ise %7 olarak ifade edilmiş.

Türkiye, tüm bu açılardan bakıldığında elektronik ticaret dönüşümünün kırılma noktasına çok yakın. Belki de bizi hala tutan, mağazalardaki ticaretin hızı azalsa da hala büyümeye devam etmesi, o da şimdilik! Merak edenler eMarketer’in verilerinde açıkça görülen ‘fiziksel mağaza cirolarındaki gerilemelere’ kısaca göz atabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları konsomatris iş ilanları istanbul kons iş ilanları izmir kons iş ilanları bursa kons iş ilanları mersin kons iş ilanları ankara kons iş ilanları kons iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları