Kapat

Emanuel Karasu Kimdir?

Emanuel Karasu (Yahut Emanuel Karaso – Emanuel Carasso) 1862 senesinde Selanik’te doğdu. Osmanlı’da Yahudi asıllı avukat ve siyasetçi.

Jön Türkler’in en tanınmış üyeleri arasındadır. Ailesi Yahudi asıllı tanınmış bir tüccar idi. Osmanlı’da hukuk eğitimi aldı ve Selanik’te avukatlık mesleği yapmaya başladı. Emanuel Karasu, Selanik’teki Makedonya Risorta Masonik Locası‘nın üyeleri arasında yer almaktadır (bazı kaynaklara göre kurucusu) ve Locanın sonraki başkanıdır. Osmanlı Devletinde masonik faaliyetlerin öncüsü olarak kabul edilir. Masonik localar ve bazı gizli cemiyetler, Selanik’te devrimci radikal görüşlere sahip ve aralarında Talat Paşa‘nın da bulunduğu Jön Türkler’in duygudaşları arasında bir buluşma yeriydi. Karasu, Selanik’te avukatlık mesleği icra ederken İttihat ve Terakki Cemiyetine üye oldu. Bu cemiyetin Müslüman olmayan ilk üyelerindendir.

İttihat ve Terakki Cemiyeti, 1908 yılında II. Meşrutiyet‘in ilanından ve sonrasında Osmanlı Devleti’nin idaresinde yetkili olunca Karasu’da Selanik’ten Meclis-i Mebusan’a girmiş oldu. Emanuel Karasu, Sultan II. Abdülhamid’e Nisan 1909’da Hal’ini (tahttan indirilmesini) bildiren dört hainden biriydi. Ermeni Aram Efendi ve Arnavut Esad Toptani ile birlikte Sultanın yanına giderek; “Seni millet azletti.” deme küstahlığına cürret etti. 1912’de Selanik’ten mebus olarak seçildi, Balkan Harbi’nde Selanik Yunanistan’a kaybedilince 1914 yıllında İstanbul’dan mebus olarak seçildi.

Türkiye’nin değişik Musevi kuruluşlarının birlikte işbirliği yapması için çalışmalarda bulundu, Türk Yahudileri’nin önce Türk sonra Musevi olduklarında ısrarcı oldu ve Osmanlı Filistin’inde Siyonist yerleşimine karşı çıktı. İtalya – Türkiye Savaşının antlaşma ile bitirilmesi için görüşmeler de bulunan ve Selanik’in enternasyonal bir şehir olmasına çalışan komitenin bir üyesiydi. Mondros Mütarekesi sonrasında İtalya’da Trieste‘ye yerleşti ve 1934 yılında aynı yerde öldü. Naaşı Arnavutköy’de Yahudi mezarlığında gömülmüştür.

1912 yılında, Osmanlı’nın Balkan Savaşları sırasında Selanik’ten Fransa’ya göç eden ve Türkiye’de hala varlığını sürdüren Danone grubunun kurcusu İzak Karasu‘nun (Isaac Carasso) amcasıdır ve Daniel Carasso‘nun büyük amcasıdır.

Theodor Herzl, Sara Hedaya ve Mahmut Paşa Kimdir adlı makalelerimiz okumanızı tavsiye ederiz. 

Emanuel Karasu’nun Fotoğrafı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları konsomatris iş ilanları istanbul kons iş ilanları izmir kons iş ilanları bursa kons iş ilanları mersin kons iş ilanları ankara kons iş ilanları kons iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları