Kapat

slackware 14.1 klasör ve dosya isimlerini türkçe yapma

slackware 14.1 klasör ve dosya isimlerini türkçe yapma

Bilgisayara slackware 14.1 kurulduktan sonra, yerel disklerde bulunan klasör ve dosya isimlerinde Türkçe karakter sorunu oluşmaktadır. Bilirsiniz, Türkçe ad verilmiş bir dosya’yı bilgisayar garip garip harflerle basar. İşte bu gariplikleri ortadan kaldırmak ve klasör ve dosya isimlerini eski haline döndürmek için; slackware /etc/profile.d/lang.sh dosyasında düzelme yapmak gerekiyor. Düzeltmeyi yaptıktan sonra, klasör ve dosya isimleri kökünden düzeliyor. Aşağıda yazılanları uygulayın, varsa böyle bir sorununuzu çözün. Ben, sorunumu böyle çözdüm ve sizlerle paylaşıyorum.

Bilinenin tekrarı ile söyleyeyim; slackware’de her değişiklik root hakları ile yapılır. Klasör ve dosya isimlerinde bulunan Türkçe karakter sorununu çözmek için, oturumu root olarak açacağız. Ardından;  ” /etc/profile.d/lang.sh”  yolunu izleyerek “lang.sh” dosyasını açıp, önünde bu ” # ” işaret olmayan ” export LANG=en_US ” satırının bitimine ” .utf8 ” yazacağız. Bu değişiklikle satır şöyle olacak, ” export LANG=en_US.utf8 ” İşlem bu kadar. Eğer sizin”lang.sh” dosyanızda  ” export LANG=tr_TR ” satırı varsa, ” .utf8 ” kodunu o satıra yazacak ve kaydedeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları konsomatris iş ilanları istanbul kons iş ilanları izmir kons iş ilanları bursa kons iş ilanları mersin kons iş ilanları ankara kons iş ilanları kons iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları