Kapat

slackware 14.1 türkçe klavye ayarı

slackware 14.1 türkçe klavye ayarı

Bilgisayarımın bir köşesine her zaman, slackware linux’un bir versiyonu hazır kuruludur. Bu benim için bir tutku ve yılların alışkanlığıdır, bir türlü vazgeçemedim. En son kurulu olan salckware 12.37 sürümü idi. Bilenler bilir, bilgisyara linux kurmak zor zanaat. Kurulum sonrası o kadar ıvır zıvır işleri var ki, nerdeyse kurduğuna pişman olursun da, yinede bırakamazsın. İki gün evvel, bilgisayara slackware 14.1 sürümünü kurdum. Kurulum sonrası bir kaç sorun yaşadım, çözdüklerim ve çözemediklerim oldu. Bunlardan bir tanesi de, slack 14.1’e Türkçe klavye tanıtım sorunu idi. Nihayet sorunu çözdüm ve aynı sorunu yaşayanlarla veya yaşayacak olanlarla paylaşırım.

Slackware 14.1 klavye ayarı nasıl yapılır? Yazacaklarımı bilgisayarınızın faresi ile gerekli butonlara tıklayarak uygulayın ve sorununuzu çözün. Sıra ile tıklamaya başla: Bilgisayar/sistem ayarları/girdi aygıtları/klavye/düzenlerden altaki kareye tik işareti koy; altta boşlukta us english (us) çıkar/ üstte (+ ekle) butonuna tıkla; açılan düzen ekle penceresinden, diller arasında Türkçe’yi seç ve tamam butonuna tıkla. Açılan pencerede us english (us) ‘un altında ki, tr Türkçe q veya f  klavye üzerine tıkla. Ardından üst butonu tıkla ve Türkçe klavyeyi yukarı taşı ve alta ki uygula butonuna tıkla, işi bitir. Haydi hayırlısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları konsomatris iş ilanları istanbul kons iş ilanları izmir kons iş ilanları bursa kons iş ilanları mersin kons iş ilanları ankara kons iş ilanları kons iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları