Kapat

tarayıcı önbellekleme özelliğinden yararlanma

tarayıcı önbellekleme özelliğinden yararlanma

Sitenizin bütün sorunlarını hallettiniz ve yapacak bir şey bulamadıysanız eğer; benim gibi meşgul olacak, kafanızı yoracak sorun ararsınız. Bu sorunlardan bir taneside sitemizin geç yükleniyor olmasıdır. Konuyu bilenler için bu sorunu çözmenin binbir yolu var. Bilmeyenler için deneme yanılma yöntemi ne güne duruyor. İnternette aradığınız zaman, her bir şeye karşılık gelen bir şey var. Ne var ki o bulduğunuz bir şey, her daim yaranıza merhem olmuyor. Merhem olması için o şeyi doğru yerde kullanmanız gerekiyor.

Bir tarihte google sayfa hız analizi konusunu ele almıştım. Merak ederseniz sayfaya buradan göz atabilirsiniz. Google sitenizi veya blogunuzu PageSpeed Insights ile test edin “web sayfalarınızın tüm cihazlarda daha hızlı olmasını sağlayın” diyor. Gayet anlaşılır öneri, bizde bu öneriyi sahipleniyoruz. Sitemizi veya blogger blogumuzu PageSpeed ile test ettiğimizde google bize bir sürü öneri sunuyor.

Önerilerin Özeti Şöyle:
Sayfanızda oluşturmayı önleyen JavaScript ve CSS kodlarını ekranın üst kısmındaki içerikten kaldırın.
Görünür içeriğe öncelik verin.
Tarayıcı önbellekleme özelliğinden yararlanın.
HTML’yi küçültün.
JavaScript’i küçültün.

Bu başlık atında verilen önerilerin altında daha ayrıntılı bilgiler mevcut. Fakat, ben gibi konuyu bilmeyenler için anlatılanlar bir şey ifade etmiyor. Neyse, konu uzun ve derin. Size bu öneriler içerisinde bulunan “tarayıcı önbellekleme özelliğinden yararlanın” konusunda netten edindiğim bilgilerle sitemde bulunan bu sorunu çözdüm. Benzer sorununuz varsa, yapmanız gereken aşağıdaki kodu sitenizin .htaccess dosyasına yapıştırmanızdır.

<ifmodule mod_expires.c>
  <filesmatch “.(jpg|gif|png|css|js)$”>
       ExpiresActive on
       ExpiresDefault “access plus 1 year”
   </filesmatch>
</ifmodule>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları konsomatris iş ilanları istanbul kons iş ilanları izmir kons iş ilanları bursa kons iş ilanları mersin kons iş ilanları ankara kons iş ilanları kons iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları